JIET Group of Institutions
Dr. Rakesh Kothari : 09829214770
Mr. Mukesh Mathur : 09829214772

Take Career Test
Choose the right career option
for you.
REAP Code- JIET(35), JIETCOE(55)

Placements 2016-17


PLACEMENTS - BATCH 2017

Infosys
S.NO.   Name  Branch 
1 ANSHU SHARMA CIVIL
2 GEETIKA CHOUHAN CIVIL
3 MAHAVEER PARIHAR CIVIL
4 RAHUL KUMAR CIVIL
5 AKSHAY MATHUR CSE
6 NUPUR JAIN CSE
7 RASHYA SHARMA CSE
8 SAIJAL JAIN CSE
9 ADITYA JOSHI ECE
10 GARIMA MANGALHARA ECE
11 NAVADHA SINGH LALAS ECE
12 SAKSHI BAJAJ ECE
13 YASHMITA BHARTI ECE
14 DIVYA SHARMA EE
15 MAHENDRA CHOUDHARY ME
16 MOHIT JAIN ME
17 PARAMVEER SINGH SOLANKI ME
18 AYUSHI AGARWAL CSE
19 KOKIL AGNIHOTRI CSE
20 KRITIKA MATHUR CSE
21 KUMARI ANISHA CSE
22 NIHARIKA MATHUR CSE
23 SANTOSH. CSE
24 SHIVANGI MUTHA CSE
25 SHIVANI MATHUR CSE
26 SUCHITA BAJAJ CSE
27 VINOD KANWAR CSE
28 DIPSHI TAK ECE
29 DIVYA CHOUDHARY ECE
30 SHUBHANSHI GUPTA ECE
31 SHREYA BHATIA EEE
S.NO.   Name  Branch 
1 Hiren Jain CSE
2 Suhani Mehta CSE
3 Kratika Purohit CSE
4 Debobrata Das CSE
5 Gaurav Prajapati CSE
6 Vishal Soni CSE
7 Tushar Mishra CSE
8 Deepak Choudhary CSE
9 Manvendra Singh Panwar CSE
10 Mukesh Kumar Sain CSE
11 Aayush Masih ECE
12 Vishwajeet Singh Bhati ECE
13 Prateek ECE
14 Shobhit Solanki ECE
15 Akshay Jain ECE
16 Suraj Singh Solanki ECE
17 Anuj Sharma ECE
18 Shaifali Sutty ECE
19 Kanika Choudhary ECE
20 Astha Nigam ECE
21 Nitesh Rakhecha EE
22 Rajat Agrawal EE
23 Mohit EE
24 Karan Hotchandani EE
25 Bhanu Pratap Singh EE
26 Divya Sharma EE
27 Lucky Shobhnani IT
28 Rini Vyas ECE
29 Surbhi Goyal CSE
30 Santosh CSE
31 Shreya Mathur CSE
32 Shreya Bhatia CSE
33 Shivani Mathur CSE
34 Shivangi Mutha CSE
35 Ayushi Agarwal CSE
36 Jigeesha Choudhary CSE
37 Dipshi Tak ECE
38 Richa Panwar ECE
39 Ankita Tiwari ECE
40 Dolly Mehta ECE
41 Neha Purohit EEE
42 Anushri Gaur EEE
T&D POWER SOLUTIONS LTD., GHANA
T&D POWER SOLUTIONS LTD., GHANA
S.NO.   Name  Branch 
1 RAKSHIT PARIHAR EE
ACT TV
S.NO.   Name  Branch 
1 DIVYA CHOUDHARY ECE
COLLABERA
S.NO.   Name  Branch 
1 ANMOL KHANDELWAL ECE
2 KUNAL SINGHVI ECE
3 NEHA GUPTA ECE
4 AKARSH GUPTA ME
5 CHANDANI CHOUHAN ECE
6 ELISHA CHAND ECE
7 JAYA SRIVASTAVA ECE
8 NIKITA SHARMA ECE
9 NIKITA TEWARI ECE
10 ADITI RAJDE EEE
11 ANURSHI BHATIA EEE
INNOEYE
S.NO.   Name  Branch 
1 Heena Purohit CSE
2 Rahul Yadav IT
3 Kailash Rathi CSE
ENSEMBLON
S.NO.   Name  Branch 
1 KOMAL SHARMA EE
Home First Finance Company
S.NO.   Name  Branch 
1 LALIT KUMAR ME
2 ASTHA SRIVASTAVA EEE
3 SAKSHI GARG ECE
HERO MOTO CORP LTD.
S.NO.   Name  Branch 
1 KAPIL GEHANI ME
TATA MOTORS LTD.
S.NO.   Name  Branch 
1 VIVEK KUMAR ME
GENPACT
S.NO.   Name  Branch 
1 AKSHAY RAJ SINGH CSE
2 YATINDRA SINGH PANWAR CSE
3 DARSHANA JODHA ECE
4 PIYUSH BHARDWAJ ECE
5 DHEERAJ AGARWAL ME
6 APOORVA JOSHI CSE
7 BHAWANA TIWARI CSE
8 GARIMA MATHUR CSE
9 KAMANA . CSE
10 KARISHMA SINGH CSE
11 TWINKLL SISODIA CSE
12 LAVEENA MIRCHANDANI ECE
13 PREKSHA CHAUHAN ECE
14 KUMARI SRISHTI EEE
15 MANSI NEGI EEE
16 MEENAKSHI BHANWRIA EEE
17 HIMANI PANWAR MBA
18 MEGHA JAIN MBA
Asahi India Glass Ltd.
S.NO.   Name  Branch 
1 Aditya Joshi ECE
Appeal Group
Appeal Group
S.NO.   Name  Branch 
1 ALOK ME
2 DIVYA TANWAR ECE
3 MANISH ISRANI ME
4 YASH SHARMA ECE
5 SANJAY RAJPUROHIT ME
6 CHIRAG LODHA CSE
7 NITESH MATHUR MBA
AKS Optical Fibre
S.NO.   Name  Branch 
1 ANKUR BISHNOI EE
2 AKSHAY SHARMA EE
Keen and Core Pvt. Ltd.
S.NO.   Name  Branch 
1 ABHISHEK KUMAR Civil
2 BHARAT SINGH RAJPUROHIT Civil
Global Engineering Corporation
Global Engineering Corporation
S.NO.   Name  Branch 
1 KANIKA CHOUDHARY ECE
2 DIVYA CHOUDHARY ECE
3 VARSHA CHAMPAWAT EE
4 NEELU SIRVI EE
5 RESHU YATTANI MBA
6 NITESH S MATHUR MBA
7 DEEPIKA CHHETRI MBA
DC Communications
S.NO.   Name  Branch 
1 ANKUR BISHNOI EE
2 AKSHAY SHARMA EE
3 NAGEENA SUTHAR EEE
4 VARSHA AGRAWAL CSE
GOOD THROUGH SOFTWARE SOLUTIONS PVT. LTD.
S.NO.   Name  Branch 
1 SHUBHAM BHATI ECE
Axis Bank
S.NO.   Name  Branch 
1 NEHA SINGHAL MBA
2 SAMRUDHI SOHONI MBA
3 HIMANI PANWAR MBA
4 MEGHA JAIN MBA
5 RAJAN CHHANGANI MBA
6 SHUBHAM JAIN MBA
Guljag Infotech
S.NO.   Name  Branch 
1 JYOTI KUMARI CSE
2 ANKIT MATHUR MBA
3 KUNDANMAL JAMNA LAL MBA
4 NARESH SAGAR MBA
iAdept Marketing
S.NO.   Name  Branch 
1 Rakesh Bhati ECE
2 Sandeep Tanwar ECE
3 Praveen Kumar Verma ME
4 Suresh Patel ME
5 Vishal. ME
6 Aashita Gehlot ECE
7 Manisha Jain ECE
8 Mansi Lagdhir ECE
9 Meenal Parihar ECE
10 Shweta Kumari ECE
11 Yogita. ECE
Justdial
S.NO.   Name  Branch 
1 AKSHAY SHARMA EE
2 ANKUR UPADHYAY ECE
3 JASWANT SINGH PANWAR MBA
IN TIME TEC VISIONSOFT PVT. LTD.
S.NO.   Name  Branch 
1 PALLAV MATHUR CSE
2 SURESH KUMAR SEN IT

One of the Largest Mining Group of India

S.NO.   Name  Branch 
1 GAURAV KUMAR EE
2 KAPIL CHOUDHARY EE
3 DHEERAJ AGARWAL ME
4 RATNA SHEKHAR ME
SUJAI TELESOFT PVT. LTD.
S.NO.   Name  Branch 
1 SHIREEN SAIYAD CSE
2 JOGENDRA KUMAR SHARMA CSE
Prarthana Associates Pvt. Ltd.
S.NO.   Name  Branch 
1 Gajendra Sigh Rathore EE
2* Astha Srivastava EEE
3* Vijayshree Ladrecha CSE
* Shortlisted
eClinicalWorks
S.NO.   Name  Branch 
1 ANKUR UPADHYAY ECE
Pinnacle Infotech Solutions
S.NO.   Name  Branch 
1 AKSHAY KANSARA EE
IT RADICALS
S.NO.   Name  Branch 
1 Anima Soni CSE
2 Lakshi Bhati CSE
ATIGO TECHNOLOGIES PVT. LTD.
S.NO.   Name  Branch 
1 Pranay Dhariwal CSE
2 Divyank Sharma ECE
3 Kanika Rawat ECE
4 Rajat Mathur EE
5 Saurabh Goyal EE
6 Sumer Singh EE
7 Yash Bohra EE
8 Naresh Prajapat IT
9 Aditi Bishnoi CSE
10 Sarita. CSE
11 Shefali Arora CSE
12 Vaishali Rajpurohit ECE
13 Vinita Sen ECE
Anglo Eastern Ship Management Ltd.
S.NO.   Name  Branch 
1 ARPIT SINGH ME
bdAppManiac
S.NO.   Name  Branch 
1 SHUBHAM RATAWA CSE
2 GUNJAN RATHORE CSE
3 HIMANKSHI SONI CSE
4 PRIYAMWADA PUNDEER CSE
CALSOFT
S.NO.   Name  Branch 
1 AMIT PANDIA CSE
2 RASHYA SHARMA CSE
SCOPE TELECOM PVT. LTD.
S.NO.   Name  Branch 
1 HEMANT SHARMA ECE
2 KAMAL SONI ECE
3 PRADEEP SINGH RAWAT ECE
4 PRASHANT RAKHECHA ECE
5 RAJ KUMAR REGAR ECE
6 ABHISHEK GOYAL EE
7 AKSHAY SHARMA EE
8 ANIL SINWAR EE
9 ANKUR BISHNOI EE
10 MANISH RAJPUROHIT EE
11 PRASHANT LAKHARA EE
12 PRATEEK LAKHAN EE
13 SURENDRA SINGH EE
14 YOGESH JANGID EE
DESAI BROTHERS
S.NO.   Name  Branch 
1 HEMANT. MBA
2 RAJAN CHHANGANI MBA
3 SHUBHAM JAIN MBA
Property Guardian Infracare Pvt. Ltd.
S.NO.   Name  Branch 
1 DISHA YADAV CSE

DevDhara Constructions
S.NO.   Name  Branch 
1 Anupriya Malodia Civil
2 Avinash Beniwal Civil
3 Laxmi Suthar Civil
ICICI Prudential
S.NO.   Name  Branch 
1 NITIN KANOJIA CSE
2 RAMDEV SINGH UDAWAT CSE
3 SAWAN GOYAL CSE
4 PRASHANT RAKHECHA ECE
5 ABHISHEK BORA EE
6 AKSHAY SHARMA EE
7 HIMANSHU PARMAR EE
8 PRAFFUL MATHUR EE
9 SOMESH CHOUDHARY EE
10 SURENDER CHOUDHARY EE
11 AJIT RAJ SINGH CHAUHAN ME
12 BHUPENDER SINGH RATHORE ME
13 CHETANYA BHATIA ME
14 DEEPAK CHANDAK ME
15 DEEPAK GAUR ME
16 KAPIL GEHANI ME
17 MANISH ISRANI ME
18 VINOD SINGH RAJPUROHIT ME
19 ANU SONI CSE
20 GUNJAN RATHORE CSE
21 LISA SHARMA CSE
22 POOJA KALAWAT CSE
23 GARG SAKSHI PAWAN KUMAR ECE
24 JAI SHREE CHHANGANI ECE
25 MANISHA JAIN ECE
26 NIKITA JAIN ECE
27 SHILA RAJPUROHIT ECE
28 SHWETA KUMARI ECE
29 SUPRIYA SHARMA ECE
30 URVASHI CHOUDHARY ECE
31 VAISHALI GOSWAMI ECE
32 KOMAL SHARMA EEE
33 NEHA SUKHNANI EEE
34 NEHA SUTHAR EEE
35 POOJA MUTHA EEE
36 PREETI VAISHNAV EEE
37 SHRUTI SHARMA EEE
38 RAJAN CHHANGANI MBA
39 SHUBHAM JAIN MBA
S.NO.   Name  Branch 
1 RAKESH BHATI ECE
2 AMIT SUTHAR ECE
3 ANKIT PRAJAPATI EE
4 SOMESH KRISHNA THANVI EE
5 HARISH RATHORE EE
6 SUKHDEV VISHNOI EE
iBirds Software Solutions Pvt. Ltd.
iBirds Software Solutions Pvt. Ltd.
S.NO.   Name  Branch 
1 AMIT PANDIA CSE
2 SHUBHAM MATHUR IT
3 JITENDER MANDHANIYA IT
Qriyo Infolabs Pvt. Ltd.
S.NO.   Name  Branch 
1 Astha Srivastava CSE
2 Saurabh Prakash Asopa EE
3 Shakti Singh Chouhan ME II
LINKRUIT
S.NO.   Name  Branch 
1 ROMESA ANSARI ECE
Indian Army
shortlisted for SSB
S.NO.   Name  Branch 
1 PAWAN PARIHAR CSE
2 ASHISH KUMAR MISHRA ECE
3 MANJUL MOHAN EE
4 AMAN SACHDEVA ME
5 SAHDEV SINGH ME
6 SAMEER . ME
7 SHANTANU SRIVASTAVA ME
8 VIKRAM SINGH SOLANKI ME
9 VISHVENDRA PRATAP SINGH ME
S.NO.   Name  Branch 
1 Jatin Arora Civil
2 Ranu Solanki CSE
3 Tarun Kumar Gujar CSE
4 Yatindra Singh Panwar CSE
5 Arpit Sharma ECE
6 Ashish Verma ECE
7 Kunal Singhvi ECE
8 Neha Gupta ECE
9 Ritika Harsh ECE
10 Bhawana Gurnani EE
11 Manisha Choudhary EE
12 Rakshit Parihar EE
13 Abhishek Dadhich ME
14 Alok ME
15 Priyesh Mehta ME
16 Vijayshree Ladrecha CSE
17 Kshipra Ojha ECE
18 Mishika Mathur ECE
19 Varsha Panwar ECE
20 Anushri Gaur EEE
21 Astha Srivastava EEE
22 Khushboo Dave EEE
23 Sangeeta EEE
Panipuri Soft Limited
S.NO.   Name  Branch 
1 SUMIT JANGID CSE